Skip to content

מה זה דיבידנד?

מה זה דיבידנד?

אחת היתרונות בהשקעה בחברה רווחית היא, שהמשקיע יכול ליהנות גם הוא מהרווחים שהחברה מייצרת. דיבידנדים הם חלק מריווחי הנטו של החברה שמחולקים בחזרה למשקיעים (בעלי המניות). דיבידנדים אלו הם מן גמול שנותנות החברות למשקיעים כתודה על כך שבחרו להשקיע דווקא בהן.

בשוק ההון, דיבידנדים דומים לשכירות בשוק הנדל״ן. בשוק הנדל״ן המשקיע מרוויח מהעלייה של שווי הנכס. כלומר, הוא קונה דירה ב-1,000,000 ש״ח ומקווה למכור אותה בחזרה ב-1,200,000 ש״ח בעוד שנתיים. במקביל לעלייה בשווי הדירה עצמה, המשקיע גם נהנה משכירות שנתית, וכך הוא מגדיל את ההכנסה הכוללת שלו.

אותו הדבר קורה גם בשוק המניות. המשקיעים רוכשים מניות במטרה לראות את מחירן עולה עם השנים. במקביל לעלייה במחיר המנייה עצמה, משקיעים רבים בוחרים לשים לב גם לדיבידנד שנותנת החברה לבעלי המניות.

ישנם 2 סיבות לכך שהחברה לא מחלקת דיבידנדים למשקיעים בה.

  • החברה לא הרוויחה כסף השנה.
  • החברה בוחרת באופן מכוון להשקיע בחזרה את כל הרווחים שלה לצורך פיתוח החברה.
וורן באפט וביל גייטס בכנס של ברקשייר האת'ווי – מה זה דיבידנד

חברת ההשקעות של וורן באפט, ברקשייר האת'וויץ. אינה מחלקת דיבידנדים נכון לזמן כתיבת שורות אלו. למי שמכיר את המשקיע האגדי, הדבר נראה מעט מוזר. מדוע וורן באפט, מי שכל כך אוהב חברות המחלקות דיבידנדים לא מחלק דיבידנדים בעצמו?

הסיבה לכך שוורן באפט לא מחלק דיבידנדים היא מאוד פשוטה: הוא בטוח שהוא יצליח להשקיע את הכסף שלנו יותר טוב ממה שאנחנו נשקיע אותו. אכן כן, באפט מאמין שעדיף שהחברה תשקיע את הכסף בחזרה בעצמה, מאשר תחלק אותו. ככה בעלי המניות ירווחו יותר.

גם אם אנחנו מסכימים עם השיטה של וורן ובין אם לא, אי אפשר להתווכח עם העובדה שהדרך שבאפט מוביל היא דרך מלאת ביצי זהב.

גרף מניית ברקשייר האת'ווי לאורך שנים.

למה דיבידנדים חשובים?

אחרי שהבנו באופן בסיסי מה זה דיבידנד, עלינו להתקדם שלב אחד קדימה. מעבר לכך שאנחנו יודע מה זה דיבידנד, אנחנו גם צריכים לדעת מדוע הוא חשוב.

דיבידנדים חשובים כי הרבה מן המשקיעים מסכימים עם תאוריה פיננסית בסיסית, שקובעת כי כל החברות צריכות לשלם דיבידנדים. כאשר מחיר המנייה של חברה שלא משלמת דיבידנדים עולה, אפשר להבין שהמשקיעים סומכים על משהו אחר שיכניס להם כסף. הם מאמינים שהחברה הולכת להפוך לרווחית יותר וכך שוויה יעלה. כאמור במקרה של ברקשייר, המשקיעים מאמינים כי באפט יצליח לרצות אותם עם השקעות נכונות לטווח הארוך.

במקרים אחרים כמו חברת טסלה שלא משלמת דיבידנדים וגם לא רווחית, המשקיעים מאמינים שההשקעה שתשתלם בדרך אחרת. במקרה של טסלה לצורך העניין, המשקיעים רואים את המכוניות האוטונומיות לדבר הבא בחברה האנושית. לכן הם מוכנים להשקיע כספים רבים בחברת טסלה – זאת משום שהחברה תופסת כיום עמדת מפתח בתעשייה. ברגע מכוניות חשמליות או אוטונומיות יכנסו לקונצנזוס, טסלה תגדיל את המכירות שלה באופן ניכר וכך גם מחיר המניה יעלה.

 

גרף מניית טסלה (TSLA) לאורך השנים – מה זה דיבידנד?

ניתן לראות כי לאורך השנים מניית חברת טסלה עלתה בלמעלה מ-1500%. אבל החברה עדיין לא רווחית ואינה מחלקת דיבידנדים לבעלי המניות. המשקיעים מאמינים כי בטווח הארוך החברה תצליח לתפוס מקום מפתח בשוק המכוניות החשמליות והאוטונומיות.

מדוע משקיעים אוהבים כל כך דיבידנדים?

  1. אפשר לזייף כל דבר מלבד תזרים מזומנים. או שהחברה נותנת לך כסף או שלי לא. 
  2. הדיבידנד שהחברה מוכנה לשלם נותן סימן למשקיעים לגבי תמחור גבוה או נמוך מידי של המנייה.
  3. לעתים המיסוי על דיבידנדים הוא נוח יותר. הדבר תלוי במדינה ובמשק הבית.
  4. בזמן קריסה או משבר כלכלי, מניות עם דיבידנדים מעניקים תחושת בטחון לבעלי המניות ומאפשרים להם להכניס מזומנים מבלי למכור את המניות שלהם במחיר נמוך יותר.

מה הוא אקס דיבידנד ויום החלוקה?

כאשר דירקטוריון החברה מתכנס כדי לקבוע את אחוז הדיבידנד שיחולק לבעלי המניות בחברה, הם קובעים את יום האקס ואת יום החלוקה עצמו. ביום האקס החברה בודקת מי הם בעלי המניות של החברה ובכמה מניות כל אחד מהם מחזיק. אפשר לומר שיום האקס הוא יום הסדר, שבו בודקים מי מחזיק במה ובכמה.

אם ראינו את הדיבידנד שהחברה מעוניינת לחלק ופתאום אנחנו מפתחים עניין בה, אנחנו צפויים להתאכזב מהר מאוד. כי אם נקנה מנייה לאחר יום האקס, לא נזכה לקבל את הדיבידנד ונאלץ לחכות לחלוקה הבאה.

יום החלוקה הוא היום הוא היום בו החברה מחלקת בפועל את הדיבידנד לבעלי המניות. אם אתם רוצים להסתכל מה הוא הדיבידנד של מניה, תוכלו לעשות זאת בעזרת כל אתר כלכלה. למשל כאן, תוכלו למצוא הדיבידנד של חברת פורד (F) תחת "Yield".

מניית פורד דיבידנד – מה זה דיבידנד

ביום חלוקת הדיבידנד הכסף יועבר לחשבון הבנק שלכם או לחשבון שלכם בברוקר ממנו רכשתם את המניות. ישנן תכניות בהם הברוקר שלכם ישקיע באופן אוטומטי את הדיבידנד בחזרה בחברה, וכך יגדיל את ההחזקות שלכם באותה החברה. כל מקרה לגופו וכדאי מאוד לבדוק.

חשוב מאוד לזכור כילחברה אין התחייבות על אחוז הדיבידנד שהיא מחלקת. כלומר העובדה שחברה חילקה בשנת 2017 דיבידנד בגובה 5%, לא מחייב אותה להמשיך לתת את הדיבידנד הזה. בשנת 2018 תוכל החברה לחלק את הדיבידנד, לבטל או להכפיל אותו. לעשות ככל העולה על רוחה.

מקווה שהבנתם מה זה דיבידנד ולמה הרבה מאוד משקיעים אוהבים אותו כל כך. זכרו! גם אם הרווחתם כסף מהשקעות במטבעות קריפטו, כדאי לכם לדעת ולהבין את חוקי ה מיסוי ביטקוין.

Published inשוק ההון

Be First to Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *