Skip to content

מה הוא שוק ההון ואיך הוא עובד?

שוק ההון עובד בצורה כזאת שמשקיעים קונים מניות של חברות ציבורית ובזה הופכים לחלק מהבעלים של אותן החברות. כמובן שאותם המשקיעים שרכשו את המניות בשוק ההון, יכולים למכור אותן בחזרה לאנשים אחרים. בכך הם יספידו את החלק שלהם בחברה.

עתה נסתכל מקרוב יותר על איך שוק ההון עובד, ואיך משקיעים יכולים להרוויח משוק ההון כסף.

מה הן מניות?

כאשר חברה רוצה לגדול עליה להגדיל את המזומנים שיש לה. כך למעשה היא תוכל לפתח פיתוחים חדשים, להעסיק טובים חדשים או טובים יותר. כדי לגייס את הכסף הדשות בעלי החברה יכולים לפנות לשוק הפרטי ולגייס כסף ממשקיעים פרטיים בתמורה למניות.

אך בעלי החברה גם יכולים להוציא את החברה לציבור ולהנפיק אותה בבורסה. תהליך זה נקרא הנפקה, IPO באנגלית.

אם אתם לא חדשים בתחום אתם בטוח מכירים את התהליך הזה. בהתאם ל״סקסיות״ של החברה ולעניין סביבה, כך גם ההנפקה שלה תהיה מסוקרת באתרי הכלכלה. ישנן הנפקות שמשכו תשומת לב רבה, כגון ההנפקה של פייסבוק, טוויטר, וחברות טכנולוגיה אחרות.

בדרך כלל החברה מוכרת חלק קטן מהמניות שלה לציבור הרחב, ומחיר המנייה נקבע לפי הערכה ראשונית ולאחר מכן, היצע וביקוש. לעתים ניתן לראות קפיצות ענק במחירי מניות ביום ההנפקה שלהם, מה שגורם לסוחרי יום לבוא ולהתעניין במנייה.התמונה נלקחה מבלומברג

כפי שניתן לראות המחיר של ההנפקה של המניה לא בהכרח אומר מה יהיה איתה בעתיד. המנייה של פייסבוק לא הציגה תוצאות יוצאת מן הכלל בהתחלה, אך עם הזמן החברה עשתה את שלה כפי שניתן לראות בגרף הזה.

מניית פייסבוק מיום ההנפקה ועד היום.

למעשה מלבד ניתוח מעמיק של החברות היוצאות להנפקה, אין דרך קסם לדעת מה יעלה בגורלה של המנייה. פייסבוק שירדה בחמישים אחוזים בהתחלה, עלתה מאות אחוזים כלפי מעלה בשנים שלאחר מכן.

איך קובעים מחיר של מנייה בשוק ההון?

לאחר שהחברה נמצאת בשוק ההון, מחיר המנייה יכול לנוע בהתאם להצלחת החברה. דוגמה עכשווית יחסית היא המנייה של טסלה (TSLA). החברה שנכון לשנת 2017 לא מרוויח כסף, זוכה לעליות וירידות רבות במחיר המנייה שלה. זאת עקב העניין הרב שמנייה יוצרת בקרב משקיעים.

הקפיצות החדות במחירים שלעתים יכולים גם להגיע לעשרות אחוזים נגרמים עקב עניין וביקוש סביב המנייה. כאשר ישנן שמועות חיוביות אודות החברה, משקיעים ירוצו לרכוש אותה וקח היא תעלה, אותו הדבר עם שמועות רעות. ברגע שאתר כלכלה יפרסם חדשות רעות אודות חברה שנסחרת בבורסה, משקיעים ימהרו בדרך כלל למכור את ההחזקות שלהם בה.

וורן באפט וביל גייטס בכנס של ברקשייר האת'ווי

משקיעים רבים ומפורסמים כמו וורן באפט דווקא מתפרנסים מכך, אבל רק הפוך. זוהי שיטת ההשקעות בה גם אני דוגל ואוהב והיא נקראת Value Investing. בגדול מה שוורן באפט עושה, הוא מחפש חברות שאינן ״סקסיות״ ונסחרות במחיר נמוך ומשקיע בהם לטווח הארוך.

הוא מחפש חברות שאין לאנשים עניין גדול סביבם ושתג המחיר שלהם נמוך מהשווי האמיתי של החברה.

חשוב להבין: לא מדובר כאן על ספקולציות, אלה על הערכות מבוססות כי מחיר המניה נמוך מידי וכי הוא חייב להעלות.

ברגע הזה וורן לא מתפלל שהחברה תצליח וכך הוא ירוויח כסף, אלה הוא מחכה שהאנשים יתעוררו ויבינו את השווי האמיתי של החברה בה הוא השקיע.

גרף של מנייה בשוק ההון

איך שוק ההון עובד?

על מנת ששוק ההון והמניות יעבוד, צריכים להיות בו גם קונים וגם מוכרים. כלומר אנשים שרוצים לרכוש מניות חדשות או להגדיל את ההחזקות שלהם בהחזרה מסוימת. ואנשים שמעוניין להקטין או לוותר על ההחזקות שלהם באותה החברה. כך נוצר בשוק ההון מסחר במניות. בעת הרכישה ניתן לתת מחיר תקרע ומחיר רצפה לרכישה, כך שנוכל להגן על עצמו במפני שינוי דרמטי פתאומי.

לזירות המסחר יש זמני עבודה, שעות משרדיות בהם אנשים עובדים בוול סטריט ומתעסקים במסחר בשוק ההון. אבל כיום כבר לא ניתן למצוא את התמונות ההיסטוריות של חדר ענק מלא במשקיעים וברוקרים.

כיום, רוב עניין המסחר במניות מתבצע באמצעות האינטרנט. כך משקיעים יכולים לרכוש מניות תוך מספר קליקים וללא הצורך להגיע לבורסה באופן פיזי.


אסטרטגיה בשוק ההון

שוק ההון זו מילה רחבה, בדיוק כמו נדל״ן. ישנן שיטות השקעות שונות, וזרמים שונים. אני באופן אישי דוגל בשיטה של וורן באפט ובנג'מין גראהם. על השיטה הזאת וכמו כן גם על שיטות השקעה אחרות נדבר בפוסטים הבאים.

אז למעשה אם נסכם בצורה פשוטה, שוק ההון הוא שוק בדיוק כמו כל שוק שאנחנו מכירים. ההבדל היחידי הוא שאליו אנשים הולכים כיד לרכוש מניות. ככל שאנו נקנה יותר מניות, כך נוכל לקבל הנחות על עלמות הרכישה והמכירה (על כך נדבר בהמשך). ואם אך אחד בשוק לא יהיה מעוניין במנייה, אז המחיר שלה ירד, כך גם הפוך.

אם אתם מתעסקים במטבעות דיגיטליים כגון ביטקוין, תוכלו להיעזר בחנן. הוא בעלי משרד רואי חשבון קריפטו.

Published inשוק ההון

Be First to Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *